22 listopada uczniowie klasy IIa pojechali do Muzeum Kultury Ludowej w Swołowie. Dziewczynki wzięły udział w warsztatach „Dzieciństwo na Pomorzu”, w czasie których dowiedziały się, jakie obowiązki należały kiedyś do dzieci oraz jakimi bawiły się zabawkami. Wzięły udział w różnych aktywnościach nawiązujących do dawnych zabaw wiejskich. Dzięki nim poznały zasady dawnych gier oraz dawne zabawki. Najbardziej emocjonującym momentem było wykonywanie przez nie lalek z różnokolorowych szmatek, na wzór takiej, jaką mogła bawić się ich prababcia. Chłopcy zaś uczestniczyli w warsztatach „Utkane opowieści – o wełnie”. Na początku dowiedzieli się, jak dawniej hodowano owce i w jaki sposób z ich runa powstawały ciepłe swetry. Potem spróbowali swoich sił w tkaniu krajki (kolorowej wstążki) na deseczce zwanej bardką.  Na koniec wszyscy udali się do wiejskiej zagrody, gdzie mogli zobaczyć z bliska i pogłaskać konie oraz owce.

Wycieczka była bardzo udana. Każdy jej uczestnik zabrał do domu oprócz nowych doświadczeń własnoręcznie wykonaną pamiątkę.

Monika Gałązka