W dniach 17-23 marca, w ramach projektu "Water Saviours" programu Erasmus+, grupa uczniów oraz nauczycieli naszej szkoły uczestniczyła w wizycie w mieście Izmir w Turcji. Uczestnicy projektu poznali problematykę zanieczyszczenia wody oraz jego wpływu na ludzi oraz zwierzęta. W Muzeum Przyrodniczym Uniwersytetu Katip Çelebi mogli podziwiać bogatą ekspozycję różnych gatunków morskich stworzeń, by następnie wziąć udział w safari w Delcie Gediz, która słynie z żyjących tam stad flamingów i pelikanów. Ważnym punktem programu była wizyta w oczyszczalni ścieków, gdzie przy użyciu nowoczesnych technologii przekształca się wodę zanieczyszczoną w wodę pitną. Wizyta w starożytnym mieście Efez, Muzeum Historycznym w Izmirze oraz spacer po jednym z najstarszych bazarów w Turcji to niezwykle atrakcyjny sposób, by poznać historię, kulturę, smaki i zapachy tego kraju. "Szkoła w Izmirze przyjęła nas bardzo gościnnie, mogliśmy poznać tureckie zwyczaje, tańce, potrawy oraz wziąć udział w warsztatach artystycznych. Mieszkając w tureckich rodzinach uczniowie mogli nie tylko przekonać się jak wygląda codzienne życie mieszkańców Izmiru, ale też wykorzystać swoje umiejętności językowe w praktyczny sposób" - podsumowuje wyjazd Dyrektor Szkoły - Elżbieta Mey-Wysocka.
Projekt realizowany jest od 1 września 2023 do 31 sierpnia 2025, a już w październiku tego roku to my będziemy gościć szkoły partnerskie z Turcji oraz Finlandii.
Katarzyna Kostrubiec